Rabu, 27 April 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plot PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i balustrady z Winylu na plot i bramkę ze sztachet tworzy się z głazów różnorakiego zarysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych obrysach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie plastikowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur migiem niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar